| Alimentation électrique | 24Vcc ±15% |
| Current consumption | 12mA |
| Gamme de pression | 0…2bar; 0…5bar; 0…10bar; 0…20bar; 0…50bar; 0…100bar; 0…200bar |
| Pressure indication | Bar |
| Burst pressure | 7 bar; 12 bar; 25 bar; 50 bar; 120 bar; 200 bar; 400 bar (according to the model required) |
| Précision | ±1.5% fs a 25°C |
| Materials of construction | Body: nickel-plated brass Sensor: piezoresistive ceramic cell Al2O3Seal gasket: NBR |
| Classe de protection | IP65 |
| Raccordement électrique | DIN43650 |
| Pressure port | G1/4 parallel |
| Sortie | 1 NPN or PNP Open Collector Output, max 500mA; NO or NC contact |
| Température | -20°C…+80°C |
| Dimensions | 30mm wide x 99mm high |
| Poids | 250 grams |
| Certifications | CE |
| Harmonized standards | EN 61000-6-3; EN 55022+A1+A2; EN 61000-6-1, EN 61000-4-2+A1+A2; EN 61000-4-3; EN 61000-4-4+A1+A2; EN 61000-4-5+A1; EN 61000-4-6+A1 |
EPS01 – Electronic pressure switch with ceramic sensor
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visa
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Virement bancaire
SKU : Item-elettrotec-5
Catégorie : Elettrotec
Tags : Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Pression



