| Alimentación | 24Vcc ±15% |
| Current consumption | 25mA |
| Rango de presión | 0…2bar; 0…5bar; 0…10bar; 0…20bar; 0…50bar; 0…100bar;0…200bar; 0…400bar |
| Pressure indication | Bar |
| Burst pressure | 7 bar; 12 bar; 25 bar; 50 bar; 120 bar; 200 bar; 400 bar; 650 bar (according to the model required) |
| Precisión | ±0,5% fs a 25°C |
| Materials of construction | Body: red anodized aluminium Flange: AVP nickel-plated steel Sensor: piezoresistive ceramic cell Al2O3 Seal gasket: NBR (standard) |
| Clase de protección | IP65 |
| Conexión eléctrica | DIN43650 |
| Pressure port | G1/4 parallel (standard) |
| Salida | 1 NPN or PNP Transistor Output, max. 500mA; NO or NC contact |
| Temperatura | -20°C…+80°C |
| Dimensiones | 66mm wide x 95mm high |
| Peso | 200 grams |
| Certificaciones | CE |
| Harmonized standards | EN 61000-6-3; EN 55022+A1+A2; EN 61000-6-1, EN 61000-4-2+A1+A2; EN 61000-4-3; EN 61000-4-4+A1+A2; EN 61000-4-5+A1; EN 61000-4-6+A1 |
EPS02 – Electronic pressure switch with ceramic sensor
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visa
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Transferencia bancaria
SKU: Item-elettrotec-6
Categoría: Elettrotec
Etiquetas: Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Presión



