| Switch rating | 1 A / 230 Vac / 48 Vdc |
| Contact without fluid | NO normally open |
| Max static pressure | 10 bar |
| Environment temperature | -25°C to +70°C |
| Fluid temperature | -25°C to +100°C |
| Hysteresis | < 10% of the standard set point |
| Set point adjustment | ± 10% of the standard set point |
| Protection | IP65 |
| Work positioning | Horizontal |
| Pipe tee/fitting material | Brass |
| Paddle material | Brass (others available on request) |
| Locking ring | Brass nickel plated |
| Body material | PPO black |
| Magnet | Ferrite |
| O-ring seal | NBR |
| Cable type | 2×0.5 mm2 PVC cable |
FPR – Paddle flow switches for liquids
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visa
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Overschrijving
Artikelnummer: Item-elettrotec-45
Categorie: Elettrotec
Tags: Elettrotec, Flow, Flow Switches and Flow Indicators



