| Switch rating | 250 Vac, 24 Vdc; 30 V with “G” option / 6 (2) A; 30 mA with “G” option |
| Connector | DIN 43650 form A PG09 or PG11 |
| Adjustment range | 0.2 – 2 bar – 1 – 10 bar – 10 – 50 bar – 30 – 100 bar |
| Max. static pressure | 300 bar |
| Hysteresis | From 10% to 30% of set-point value |
| Temperature tange | -25 °C +140 °C |
| Contact | SPDT |
| Body material | AVP steel |
| Diaphragm/ Seal material | HNBR |
| Threads | G1/4 |
| Protection | IP65 DIN 40050 |
| Mechanical life | 106 operations |
| Dimensions | Body 30 x 30 – Height 102 mm |
| Certification | CE – IMQ – RINA – Lloyd’s Register |
| Options | Set-point rising and falling – Gold-plated contacts for low current – Set-point and hysteresis |
PSM…AM – Adjustable pressure switches with port for gauge
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visa
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Overschrijving
Artikelnummer: Item-elettrotec-18
Categorie: Elettrotec
Tags: Elettrotec, Mechanical Pressure Switches, Pressure



