| Alimentazione | 24Vcc ±15% |
| Current consumption | 12mA |
| Campo di pressione | 0…2bar; 0…5bar; 0…10bar; 0…20bar; 0…50bar; 0…100bar; 0…200bar |
| Pressure indication | Bar |
| Burst pressure | 7 bar; 12 bar; 25 bar; 50 bar; 120 bar; 200 bar; 400 bar (according to the model required) |
| Precisione | ±1.5% fs a 25°C |
| Materials of construction | Body: nickel-plated brass Sensor: piezoresistive ceramic cell Al2O3Seal gasket: NBR |
| Classe di protezione | IP65 |
| Collegamento elettrico | DIN43650 |
| Pressure port | G1/4 parallel |
| Uscita | 1 NPN or PNP Open Collector Output, max 500mA; NO or NC contact |
| Temperatura | -20°C…+80°C |
| Dimensioni | 30mm wide x 99mm high |
| Peso | 250 grams |
| Certificazioni | CE |
| Harmonized standards | EN 61000-6-3; EN 55022+A1+A2; EN 61000-6-1, EN 61000-4-2+A1+A2; EN 61000-4-3; EN 61000-4-4+A1+A2; EN 61000-4-5+A1; EN 61000-4-6+A1 |
EPS01 – Electronic pressure switch with ceramic sensor
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Bonifico bancario
SKU: Item-elettrotec-5
Categoria: Elettrotec
Tag: Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Pressione



