| Adjustment range | 0.2 – 2 bar – 1 – 10 bar – 10 – 40 bar |
| Max. static pressure | 40 bar |
| Histerese | From 10% to 30% of set-point value |
| Gama de temperaturas | -30 °C to +140 °C (according to diaphragm material) |
| Contacto | SPDT |
| Material da carroçaria | Brass – AVP steel – Stainless steel AISI 316 |
| Diaphragm / Seal material | NBR – FKM – Silicone – HNBR – Neoprene – EPDM – Stainless steel |
| Threads | G1/4” |
| Protecção | IP65 |
| Mechanical life | 106 operations |
| Dimensões | Body 120 x 120 mm |
| Certificado | ATEX – II 2 G Ex db IIC T6 or T5 or T4 Gb II 2 D Ex tb IIIC T85°C or 100°C or 135°C Db IP66 |
| Opções | Set-point rising and falling – Gold-plated contacts for low current – Degreased for oxygen – Tested for applications with gas |
PSM…EP – Assembly ATEX approved
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Contacto com o banco
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Transferência bancária
SKU: Item-elettrotec-26
Categorias: Elettrotec, Elettrotec
Etiquetas: ATEX Mechanical Pressure Switches, Elettrotec, Pressão
Descrição
Downloads
Documentos do produto
Produtos relacionados
€103,11 (€124,76 incl. IVA)
€89,32 - €93,81Gama de preços: €89,32 a €93,81
€139,83 (€169,19 incl. IVA)
€194,25 (€235,04 incl. IVA)
€93,79 (€113,49 incl. IVA)
€134,77 (€163,07 incl. IVA)
€86,63 (€104,82 incl. IVA)




