| Tensão de alimentação | 24 Vdc |
| Wiring protection | against polarity reversal on power supply and against short circuit on output signal |
| Current consumption | ≤ 30mA if current output – ≤ 8mA if voltage output |
| Degree of protection | IP67 with M12 connector – IP65 with Mini DIN43650 connector |
| Relative setting range | -1…4bar; 0…2bar; -1…9bar; 0…5bar; 0…10bar; 0…20bar; 0…50bar; 0…100bar; 0…200bar; 0…400bar |
| Tightening torque | ≤ 20Nm |
| Precisão | ≤ 1% F.S. / year /@25°C |
| Stability | ≤ 0.3% F.S. / year /@25°C |
| Linearity, hysteresis, repeatability | ≤ 0.4% F.S. |
| Tempo de resposta | ≤ 5 ms |
| Maximum temperature (in contact with fluid) | -25°C … +125°C |
| Temperatura de armazenamento | -40°C … +135°C |
| Output type | Voltage 0-10V 3 poles minimum load 3KΩ – Current 4/20mA 2 poles I ≤ 30 mA |
| Material da carroçaria | Stainless steel AISI 316 |
| Diaphragm/Piston gasket material | NBR (standard) |
| Linha | G1/4BSPP – other threads available on request |
| Mechanical life | 3×106 cycles |
| Dimensões | Body Ch. 24 Max height 89mm |
| Certificações | CE |
PTE – Pressure transducer
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Contacto com o banco
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Transferência bancária
SKU: Item-elettrotec-4
Categoria: Elettrotec
Etiquetas: Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Pressão



