| Tensione di alimentazione | 24 Vdc |
| Wiring protection | Against reverse polarity on power supply and short-circuit on output signal |
| Degree of protection | IP65 |
| Relative setting range | -1…0bar / 1…9bar / 0…1bar / 0…10bar / 0…16bar / 0…50bar / 0…100bar / 0…100bar / 0…250bar / 0…400bar / 0…600bar / 0…1000bar |
| Tightening torque | ≤ 20Nm |
| Precisione | ≤ 0,5% F.S. standard (0,1% F.S.) @ 25°C |
| Stability | ≤ ±0,25% F.S. / year @ 25°C |
| Linearity, hysteresis, repeatability | ≤ ±0,5% F.S. |
| Tempo di risposta | ≤ 5 ms |
| Maximum temperature (in contact with fluid) | -25°C …+125°C |
| Fluid temperature | -40°C …+135°C |
| Output type | Voltage 0-10V 3 poles minimum load 5KΩ – Current 4/20mA 2 poles I ≤ 20 mA |
| Materiale del corpo | Stainless steel AISI 316 |
| Materiale del sensore | Silicone |
| Il filo | G 1/4” parallel |
| Dimensioni | Body Ch. 24 Max. height 60mm |
| Certificazioni | CE |
PTH – Pressure transducer
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Bonifico bancario
SKU: Item-elettrotec-3
Categoria: Elettrotec
Tag: Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Pressione



