| Adjustment range | 0.2 – 2 bar – 1 – 10 bar – 10 – 40 bar |
| Max. static pressure | 40 bar |
| Hysterese | From 10% to 30% of set-point value |
| Temperaturbereich | -30 °C to +140 °C (according to diaphragm material) |
| Kontakt | SPDT |
| Material des Gehäuses | Brass – AVP steel – Stainless steel AISI 316 |
| Diaphragm / Seal material | NBR – FKM – Silicone – HNBR – Neoprene – EPDM – Stainless steel |
| Threads | G1/4” |
| Schutz | IP65 |
| Mechanical life | 106 operations |
| Abmessungen | Body 120 x 120 mm |
| Zertifikat | ATEX – II 2 G Ex db IIC T6 or T5 or T4 Gb II 2 D Ex tb IIIC T85°C or 100°C or 135°C Db IP66 |
| Optionen | Set-point rising and falling – Gold-plated contacts for low current – Degreased for oxygen – Tested for applications with gas |
PSM…EP – Assembly ATEX approved
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visum
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Banküberweisung
SKU: Item-elettrotec-26
Kategorie: Elettrotec
Tags: ATEX Mechanical Pressure Switches, Elettrotec, Druck



