| Fornecimento de energia | 24Vcc ±15% |
| Current consumption | 25mA |
| Gama de pressão | 0…2bar; 0…5bar; 0…10bar; 0…20bar; 0…50bar; 0…100bar;0…200bar; 0…400bar |
| Pressure indication | Bar |
| Burst pressure | 7 bar; 12 bar; 25 bar; 50 bar; 120 bar; 200 bar; 400 bar; 650 bar (according to the model required) |
| Precisão | ±0,5% fs a 25°C |
| Materials of construction | Body: red anodized aluminium Flange: AVP nickel-plated steel Sensor: piezoresistive ceramic cell Al2O3 Seal gasket: NBR (standard) |
| Classe de protecção | IP65 |
| Ligação eléctrica | DIN43650 |
| Pressure port | G1/4 parallel (standard) |
| Saída | 1 NPN or PNP Transistor Output, max. 500mA; NO or NC contact |
| Temperatura | -20°C…+80°C |
| Dimensões | 66mm wide x 95mm high |
| Peso | 200 grams |
| Certificações | CE |
| Harmonized standards | EN 61000-6-3; EN 55022+A1+A2; EN 61000-6-1, EN 61000-4-2+A1+A2; EN 61000-4-3; EN 61000-4-4+A1+A2; EN 61000-4-5+A1; EN 61000-4-6+A1 |
EPS02 – Electronic pressure switch with ceramic sensor
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Contacto com o banco
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Transferência bancária
SKU: Item-elettrotec-6
Categorias: Elettrotec, Elettrotec
Etiquetas: Electronic pressure switches / Pressure transmitters, Elettrotec, Pressão
Descrição
Downloads
Documentos do produto
Produtos relacionados
€93,79 (€113,49 incl. IVA)
€86,63 (€104,82 incl. IVA)
€93,79 (€113,49 incl. IVA)
€194,25 (€235,04 incl. IVA)




