| Valutazione dell'interruttore | 250 Vac, 24 Vdc; 30 V with “G” option / 3 (2) A |
| Connector | DIN 43650 form A PG09 or PG11 |
| Adjustment range | 30 – 150 bar – 150 – 300 bar |
| Max. static pressure | 600 bar |
| Isteresi | 30% of set-point |
| Temperature tange | -25 °C +140 °C (according to diaphragm/seal material) |
| Contatto | SPDT |
| Materiale del corpo | AVP steel – Stainless steel AISI 316 |
| Diaphragm/ Seal material | NBR – FKM – Silicone – HNBR |
| Threads | G1/4 BSPT – G1/4 BSPP |
| Protezione | IP65 DIN 40050 |
| Dimensioni | Body 30 x 30 – Max. high92 mm |
| Certification | CE – ATEX – RINA – Lloyd’s Register – UR |
| Opzioni | Set-point rising and falling – Gold-plated contacts for low current – Tested for applications with gas – Microswitch for – Led for – Connector |
PPC / PPCF – Adjustable pressure switches with SPDT contacts
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visto
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Bonifico bancario
SKU: Item-elettrotec-10
Categoria: Elettrotec
Tag: Elettrotec, Mechanical Pressure Switches, Pressione



