| Genomförande: | Reed-pulsgivare |
| Mätområde: | 10 .. 400 l/h |
| Anslutning: | Utvändig gänga |
| Anslutningsstorlek: | 3/4″ US |
| Temperatur max [°C]: | 130 |
| Montering: | horisontellt, vertikalt |
| Total längd [mm]: | 165 |
| Nominellt tryck PN [bar]: | 16 |
| Mätningens noggrannhet: | ± 1% |
| Flödeshastighet [l/h]: | 400 |
| Nominell storlek: | 15 mm |
| Längd x bredd x höjd [mm]: | 165 x 105 x 130 |
| Skydd: |
IP65
|
| Tillkopplingstid: | 50 % ± 10% |
| Spänning [V]: | max. 48V AC/DC |
| Kraft: | max. 2 W |
| Växling av ström: | max. 50 mA (Ri = 47 ohm/0,5 W) |
| Pulsvärde [liter/puls]: | 1 |
| Display max: | 1 miljon liter |
| Transportmedium: | Diesel, eldningsolja, bensin |
| Avvikelse i %: | ± 1, ± 0,2 |
| Funktion: | vibrationssäker |
| Kalibrering: | Ja |
| Tillverkare | Aquametro |
| Tillverkarens nr. | 92043 |
| Massa [kg] | 2,38 |
| Tulltaxenummer | 90282000 (CH) |
Aquametro Oljemätare för flödes- eller förbrukningsmätning | 10 ... 400 l/h - VZO 15 RC 130/16
€845,25 (€1.022,75 inkl. moms)
- Typ: VZO 15 RC 130/16
- CONTOIL® mätare för eldningsolja
- Mätprincip: Ringkolv
- Nominellt tryck: PN 16 bar
- Installationslängd: 165 mm
- Nominell diameter: DN 15 mm
- Gängad anslutning: 3/4″
- Kopplingar för rör: 1/2″
- Uitstekend beoordeeld: 96.42% heeft een goede tot zeer goede ervaring
- Persoonlijke klantenservice en advies
- Extra korting bij grote aantallen mogelijk: Neem contact op
IDeal
Bancontact
Visum
MasterCard
American Express
Sepa
PayPal
Banköverföring
SKU: VZO 15 RC 130/16 | Artikelnummer: 92041
Kategorier: Aquametro, Bränsleförbrukning, Flödesmätare, Mekaniska flödesmätare
Taggar: aquametro VZO 15 RC 130/16, update2026
Beskrivning
Oljeflödesmätare för förbrukning och flödesmätning av mineraloljor. Mätaren ger exakta mätresultat eftersom de är oberoende av mediets temperatur och viskositet. Fri monteringsposition, installationstryck eller sugsida, kompakt och platsbesparande, inga raka inlopps- och utloppssektioner krävs. Fjärravläsning som tillval.
Ytterligare information
| Vikt | 10 kg |
|---|
Nedladdningar
Produktdokument
Relaterade produkter
€1.661,89 (€2.010,89 inkl. moms)
€1.577,26 (€1.908,48 inkl. moms)
€1.152,69 (€1.394,75 inkl. moms)
AgriMagP Plast Mag Flödesmätare 50mm, inga rörliga delar, 9-35V DC strömförsörjd LCD, Frekvensutgång
€1.346,95 (€1.629,81 inkl. moms)
€462,68 (€559,84 inkl. moms)
€1.583,81 (€1.916,41 inkl. moms)
€1.333,37 (€1.613,38 inkl. moms)
€947,17 (€1.146,08 inkl. moms)
€1.632,75 (€1.975,63 inkl. moms)
€394,80 (€477,71 inkl. moms)








